
Na co bychom se měli zaměřit při výběru dalekohledu?
Dalekohledy jsou vítaným pomocníkem pro pozorování vzdálených předmětů v mnoha každodenních situacích. Cestovatelé, lovci a milovníci přírody používají dalekohledy již mnoho století. V divadlech jsou dalekohledy oblíbenou pomůckou, která pomáhá lepšímu sledování představení a herců. U dalekohledů sledujeme různé parametry týkající se možnosti jejich využití. Nabízíme přehled dalekohledů, kde se hodnotí typy a další důležitá kritéria.
Přehled:
Dalekohledy mají využití nejen při pozorování v přírodě, cestování, lovu, ale i při kulturních akcích, kde zajišťují dokonalejší pohled na jeviště.
Určení konkrétního použití je při výběru dalekohledu tedy velmi důležité.
Lovecké a outdoorové dalekohledy jsou pevné, voděodolné a díky vícevrstvému atireflexnímu povrchu čoček poskytují i za náročných světelných podmínek optimální obraz.
Cenově dostupné dalekohledy pro amatérské využití bývají k zakoupení za nižší ceny, postrádají však zpravidla odolnou povrchovou úpravu a variabilní možnosti nastavování.
U dalekohledů se zaměřujeme na vlastnosti, jako jsou zvětšení, průměr objektivu, materiál pláště a povrchová úprava čoček. Tyto vlastnosti mají vliv na mechanickou kvalitu, ostrost obrazu a samozřejmě také na výslednou cenu.
Vlastnosti
Zvětšení
Průměr objektivu
Hmotnost
Možnosti použití
Materiál pláště
Minimální zaostřovací vzdálenost
Vodotěsnost
Zorné pole
Cena
Na co bychom se měli zaměřit při výběru dalekohledu?
Dalekohledy mají dlouhou tradici. S prvními modely dalekohledů se setkáváme již v 17. století; v této době je používali ke sledování vzdálených cílů především mořeplavci a astronomové. Moderní dalekohledy stále vycházejí z principu zvětšení objektů a jsou díky technickými inovacím výrazně výkonnější a lehčí. Dostupné jsou různé speciální dalekohledy pro vymezenou oblast použití. Doporučujeme porovnat jednotlivé modely v testu dalekohledů a vybrat ten nejvhodnější.
Existují zároveň všeobecné požadavky nezávislé na konkrétním použití, které se týkají všech dalekohledů.
Hmotnost: Dalekohledy jsou dostupné v různých velikostech a tvarech podle účelu použití. Velmi důležité je zvolit správný ergonomický tvar. A také vybrat správný model podle zamýšleného použití. Existují velmi lehké dalekohledy vhodné pro začátečníky a děti, a i výrazně těžší profesionální dalekohledy určené pro myslivce a milovníky přírody. Pokud je dalekohled příliš těžký a nesedí pohodlně v ruce, jeho použití je méně komfortní. Při výběru je důležité zvolit odpovídající hmotnost. Pokud chcete, aby byl dalekohled stabilní a dobře seděl v ruce, je ideální hmotnost mezi 200 a 1 000 gramy.
Dodatečné funkce: Některé dalekohledy nabízejí pokročilé funkce, které rozšiřují možnosti použití. Je na vás, jaký typ zvolíte. Pro použití ve volné přírodě jsou doporučovány vodotěsné dalekohledy. Dalekohledy s integrovaným kompasem jsou užitečným pomocníkem při cestování. Dalekohledy s vestavěnou kamerou umožňují zachytit jedinečné chvíle v přírodě.
Speciální funkce pro nositele brýlí: Nositelé brýlí mohou zvolit dalekohled s funkcí přidané dioptrické korekce. Příslušné modely jsou vybaveny možností dioptrického nastavení přímo na okuláru. Tento typ dalekohledu můžete používat i bez brýlí.
Výhody čoček s vícevrstvou povrchovou úpravou
Povrchová úprava čočky výrazně ovlivňuje kvalitu obrazu. Povrchová úprava čoček má zásadní vliv na komfort vidění a výkon dalekohledu. Vícevrstvé čočky jsou sice dražší, ale jejich výhody jsou zřejmé na první pohled.
Přirozené světelné zdroje, jako je například slunce, mohou způsobit oslnění, které zhorší viditelnost nebo způsobí nežádoucí odrazy. U čoček s vícevrstvou povrchovou´úpravou je oslnění redukováno, což minimalizuje nežádoucí odrazy světla a zlepšuje jas a kontrast.
Čočky s vícevrstvými povrchovými úpravami jsou efektivní při zhoršených světelných podmínkách, kdy pomáhají vytvářet jasnější a ostřejší obraz. Tyto čočky zajišťují vyšší kontrast a věrnost barevného zobrazení. Vícevrstvá povrchová úprava čoček poskytuje navíc ochranu proti škrábancům a poškozením.
Jaké parametry by měl mít kvalitní dalekohled?
Faktor zvětšení a průměr objektivu jsou pro výslednou kvalitu obrazu zcela zásadní. Parametry jsou uváděny ve formátu "zvětšení x průměr objektivu". Například dalekohled 10x50 nabízí 10násobné zvětšení při průměru objektivu 50 mm.
Pro občasné pozorování zvířat v přírodě je dostačující dalekohled s parametry 7x42 nebo 7x50. Nadšení pozorovatelé a lovci, kteří tráví hodně času v přírodě a chtějí zachytit i ty nejmenší detaily, by měli zvolit dalekohled s parametry 10x40 až 10x50. Dalekohledy 8x56 jsou vhodné při setmění a na noční pozorování v přírodě.
Jaký dalekohled je vhodný pro konkrétní vzdálenosti?
I zde je velmi důležité určit, na jaké vzdálenosti chcete dalekohled používat. Pro sledování bližších objektů, jako jsou například ptáci nebo divadelní představení, stačí menší zvětšení a větší průměr objektivu (např. 8x42).
Pokud se objekt nachází ve střední vzdálenosti, jako je tomu například při pohledu do krajiny nebo sledování velkých koncertů, je doporučen dalekohled se středním zvětšením a průměrem objektivu (např. 10x32).
Pokud chcete sledovat velmi vzdálené objekty, jako jsou přírodní úkazy nebo hvězdy, doporučujeme dalekohled s vyšším zvětšením a větším průměrem objektivu (např. 12x50).
Součásti dalekohledu
Všechny dalekohledy - a to se týká i modelů ze 17. století - se skládají ze tří částí: objektivu, systému optických hranolů a okuláru. Pozorovaný objekt odráží světelné paprsky, které následně dopadají na objektivy. Světlo, které dopadá do dalekohledu, je korigováno optickými hranoly. Okuláry pak toto světlo vedou do oka, čímž je zajištěn jasný a ostrý obraz.
Zvětšení a velikost objektivu
Zvětšení dalekohledu uvádí, do jaké blízkosti si můžete opticky sledovaný cíl přiblížit, zatímco velikost objektivu řídí jas a světlost obrazu.
Lépe to uvidíte na příkladu: dalekohled 10x50 má faktor zvětšení 10. Objekty vzdálené 100 metrů vnímáte tedy tak, jako by byly od vás vzdáleny 10 metrů. Čím je větší vzdálenost, na kterou chcete pozorování provádět, tím by měla být i vyšší hodnota zvětšení dalekohledu.
Dalším parametrem je průměr objektivu. Zde platí: čím je větší průměr objektivu, tím více světla do dalekohledu proniká. Pokud je průměr objektivu větší, tím více světla je zachyceno a obraz je jasnější. Pro výběr vhodného průměru objektivu je důležité určit, během jaké denní doby chcete dalekohled převážně využívat:
Během dne až do soumraku: 25 mm, 26 mm nebo 32 mm
Během dne až po výrazné setmění: 42 mm nebo 45 mm
Večer, během noci a pro astromomické využití: 50 mm, 56 mm, 60 mm nebo 70 mm
Zorné pole
Zorné pole udává oblast, která je dalekohledem zachycena, aniž bychom jím pohybovali. I toto můžeme názorně vysvětlit na příkladu: pokud nasměrujete dalekohled se zorným polem 120 metrů do krajiny, pak ve vzdálenosti 1.000 metrů uvidíte část krajiny v šířce 120 metrů.
Velikost zorného pole závisí na parametru zvětšení. Malá zvětšení mají větší zorné pole, naopak vyšší hodnoty zvětšení zorné pole zmenšují. Pokud kladete důraz na široké zorné pole, zvolte při nákupu širokoúhlý dalekohled.
Minimální zaostřovací vzdálenost
Žádný dalekohled není schopen vytvořit vždy stejně ostrý obraz na všechny dané vzdálenosti. Minimální zaostřovací vzdálenost je omezena především u dalekohledů, které jsou určeny k pozorování na velké vzdálenosti. Vzdálené objekty lze pozorovat velice ostře, zatímco bližší objekty vzájemně splývají.
Hranice minimální zaostřovací vzdálenosti udává, do jaké vzdálenosti jsou objekty ještě vnímány ostře. Pokud je tato hranice například 4 metry, nelze ostře pozorovat objekty, které se nacházejí blíže.
Povrchová úprava čoček
Čočky dalekohledů jsou vybaveny různými povrchovými úpravami, ale existují také dalekohledy, které tuto povrchovou úpravu nemají, což má výrazný vliv na výslednou kvalitu obrazu.
Bez povrchové úpravy: U dalekohledů bez povrchové úpravy čoček dochází často k oslnění, tvorbě skvrn a rozmazaným okrajům obrazu. Levnější dalekohledy povrchovou úpravu čoček nemají, což má negativní vliv na kvalitu obrazu.
Jednoduchá povrchová úprava: V případě jednoduché povrchové úpravy je čočka dalekohledu vybavena pouze jednou vrstvou antireflexního materiálu. Odrazy světla jsou sníženy asi o 1,5 procenta. Tato varianta se používá u levnějších dalekohledů a má vliv na nižší kvalitu obrazu.
Komplexní povrchová úprava: Povrch čočky je opatřen antireflexní vrstvou, která snižuje odrazy o cca 2,5 procenta. Propustnost světla je současně zvýšena na 25 procent. Tento typ povrchové úpravy čoček je běžně využíván u dalekohledů střední cenové kategorie.
Vícevrstvá povrchová úprava: Modely ve vyšší cenové kategorii jsou vybaveny vícevrstvou povrchovou úpravou čoček. Odraz se snižuje až o 5 procent a propustnost světla je zvýšena až na 50 procent. Dalekohledy s vícevrstvou povrchovou úpravou čoček patří mezi špičkové produkty, které jsou oblíbeny především u profesionálů.
Oblasti využití
Výběr typu vhodného dalekohledu závisí vždy na oblasti jeho využití. U profesionálních dalekohledů určených k lovu, jsou důležité jiné vlastnosti než u dalekohledů na pozorování přírody či na cestování.
Pozorování ptáků/přírody
K pozorování ptactva jsou ideální dalekohledy se zvětšením 7 až 10. Vyšší hodnoty mohou mít negativní vliv na kvalitu obrazu, protože dalekohled neudržíte v klidové poloze a dochází k nepříjemnému rozkolísání obrazu. K pozorování přírody jsou vhodné podobné hodnoty. Existují již také produkty, které nabízejí možnost přepínání zvětšení. Můžete tak flexibilně volit mezi 10násobným a 15násobným zvětšením, v závislosti na tom, v jaké vzdálenosti se pozorovaný objekt právě nachází.
Při pozorování ptactva hraje důležitou roli možnost hyperfokálního nastavení. Představte si například ptáčka sedícího nedaleko od vás. Pro toto pozorování je vhodný dalekohled s vysokou hranicí hyperfokálního nastavení. Při pozorování letícího ptactva je důležité zohlednit parametry, které zajišťují široké zorné pole.
Lov
Při lovu je vhodné zohlednit specifické požadavky podle toho, zda se jedná o lov z posedu, šoulačku nebo tzv. nátlačku. Při lovu z posedu je doporučován takový dalekohled, který zajišťuje dobrou kvalitu obrazu i za setmění. Zároveň je vhodné alespoň 8násobné zvětšení při průměru objektivu 50 mm. Vyšší hmotnost profesionálních dalekohledů pro lov pomáhá lépe stabilizovat obraz.
U lovu na šoulačku je praktičtější lehčí dalekohled, který má menší zvětšení a větší zorné pole. Průměr objektivu by měl být maximálně 42 mm.
Nátlačka - organizovaný lov, při kterém honci směrují zvěř k lovcům, vyžaduje rychlou reakci a operativnost. Vhodný je dalekohled s nízkou hmotností a snadnou obsluhou. Ideální je 8násobné zvětšení, průměr objektivu maximálně 42 mm a nižší hmotnost.
Lovecký dalekohled je zkonstruován tak, aby byl vodotěsný a odolný vůči povětrnostním vlivům.
Sportovní akce, koncerty a divadlo
Ať už tenisový zápas, fotbalový turnaj nebo koncert – ve velkých halách a stadionech bývá těžké zachytit zrakem všechny detaily. Dalekohled vám nabídne dokonalý zážitek! Výběr konkrétních parametrů záleží na více faktorech. Dalekohled s 8násobným zvětšením umožňuje lépe sledovat celé dění, zatímco 10násobné zvětšení se zaměřuje na detaily. Při rozhodování o koupi by také měly hrát roli co nejnižší hmotnost a praktická velikost, protože na akcích bývá často povoleno mít u sebe pouze malé předměty.
Cestování
Pro cestování bývá lepší menší a lehký dalekohled, který lze snadno převážet v zavazadlech. Dalekohledy určené na cesty jsou malé, praktické a současně velmi výkonné. Vzhledem k různým světelným podmínkám v jednotlivých zemích se vyplatí pořídit dalekohled s kvalitní povrchovou úpravou čoček pro komfortní vidění i při intenzivním slunečním záření. Dále je důležitá celková odolnost před povětrnostními vlivy.
Kolik stojí kvalitní dalekohled?
Tuto otázku nelze jednoznačně zodpovědět, protože existují dalekohledy určené pro různé situace a oblasti použití. Cenový rozsah se pohybuje od cenově dostupných dalekohledů za 20 eur až po profesionální modely, které mohou stát i přes 1 000 eur. Pokud si kupujete váš první dalekohled, měli byste počítat s cenou kolem 150 euro, která je určena pro modely střední třídy. Tento typ dalekohledu je vhodný pro pozorování přírody i pro cestování. Praktické a lehké dalekohledy určené jen pro cestování lze sehnat i za dostupnější cenu.
Profesionální lovecké dalekohledy ve vysoké cenové kategorii mají pokročilou povrchovou úpravu čoček eliminující oslnění a zajišťující kvalitní jasný obraz bez optických vad.
Další průvodci
Zde naleznete další ověřené informace týkající se brýlí. Naše články obsahují praktické rady, které vám pomohou při každodenním nošení brýlí.