Kdy má smysl používat zvětšovací pomůcky?

Lidé se zrakovým handicapem jsou každý den vystavováni řadě situací, při kterých často pouhé brýle nestačí. V případě výraznějšího zrakového postižení se totiž mohou běžné každodenní situace stát výzvou – text v novinách je nečitelný, cenovky v supermarketu jsou rozmazané nebo nevíte, kdy vám jede autobus, protože jízdní řád je moc malým písmem.

Lupy a další optické pomůcky poskytují rychlou a efektivní pomoc, protože jsou praktické, můžete je mít vždy s sebou a v případě potřeby je jednoduše použít.  V tomto článku se dozvíte, na co si máte dát při nákupu lupy nebo jiné optické pomůcky pozor. 

Přehled

  • V případě výraznějšího zrakového postižení brýle často nestačí, a proto přicházejí na řadu optické zvětšovací pomůcky, které vám výrazně pomohou při každodenních činnostech.

  • Zvětšovací pomůcky nabízejí pomoc při čtení, nákupech nebo při sledování televize.

  • Kromě kompaktních ručních lup a lup na čtení existují také lupové brýle, teleskopické systémy a čtecí zařízení.

  • Lupy a podobné optické pomůcky by měly být vždy přizpůsobeny potřebám daného jedince. Velmi praktické jsou pro uživatele i speciální přídavné funkce, jako např.  integrované světlo nebo stativ.

  • V určených případech přispívá na tyto pomůcky také zdravotní pojišťovna. 

Obsah:

Úvod: Co to jsou optické kompenzační pomůcky pro zrakově postižené?

 Kdy je vhodné používat kompenzační pomůcky pro zrakově postižené?

Druhy kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené

Na co si mám při nákupu kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené dát ještě pozor?

Tipy týkající se používání kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené v každodenním životě

Příspěvky zdravotních pojišťoven

Závěr a další informace.

Úvod: Co to jsou zvětšovací pomůcky?

V případě závažnějšího zrakového postižení pouhé brýle nebo kontaktní čočky v určitých situacích prostě nestačí. Právě pro takové situace byly vyvinuty speciální zvětšovací pomůcky. Umožňují velké zvětšení objektů, písma, televizní obrazovky a ostatních předmětů, a tím pomáhají lidem s výraznějším zrakovým postižením v běžném životě. 

Existují různé druhy zvětšovacích pomůcek:

Zesílené brýle na čtení: Tyto brýle na čtení pomáhají díky integrovanému zvětšení uživatelům s výraznější slabozrakostí. Zesílené brýle na čtení nabízejí zpravidla 1 až 2 násobné zvětšení.

Lupa na čtení/čtecí lupa: Pokud již brýle nestačí, je možné využít lupu na čtení, které se také říká čtecí lupa. Zvětšení se lupou dále výrazně navýší. Lupy na čtení opět zvětšují písmo 1 až 2 krát, avšak zvětšení se zde omezuje na oblasti, na které se lupa právě zaměřuje.

Kapesní lupa: Kapesní lupa umožňuje až 4 násobné zvětšení při zachování širokého zorného pole. Výborně poslouží například na čtení výpisů z účtu.

Lupové brýle a teleskopické brýle: Lupové brýle jsou ještě výkonnější a nabízejí 2 až 12 násobné zvětšení, v závislosti na typu. Jsou vhodné pro osoby s těžkou slabozrakostí, které velmi špatně vidí do dálky a předměty na dálku rozeznávají jen stěží.  Neměly by se však používat při pohybu. 

Čtecí zařízení: V případě vážnějšího zrakového postižení může být čtecí zařízení vhodnou alternativou, protože umožňuje zvětšení 5 až 60 krát. Čtený text je přenášen na obrazovku, která text výrazně zvětší.

Řada kompenzačních zrakových pomůcek nabízí další funkce k usnadnění vidění, jako je například integrované vlastní osvětlení.  Pro zjištění, jaké zvětšovací pomůcky jsou pro vás nejvhodnější, musíte nejprve vědět, kolik máte dioptrií. 

Kdy je vhodné používat zvětšovací pomůcky?

Kompenzační zrakové pomůcky je užitečné používat při běžných každodenních činnostech, ale i v případně různých onemocnění. Často kompenzační zrakové pomůcky používají senioři, kterým zrak s věkem slábne, někdy i v důsledku onemocnění oka.  Příkladem takového onemocnění je makulární degenerace, která může vést k výraznému zhoršení zraku a kompenzační zraková pomůcka je pak nutností. Také v případě šedého zákalu, kterému se říká také katarakta, je kvalita zraku znatelně snížena, proto i zde nabízejí kompenzační zrakové pomůcky výraznou pomoc. Existují ale i další onemocnění oka, která způsobují výrazné zhoršení zraku,

proto pokud zjistíte, že váš zrak slábne, měli byste si jej nechat odborně vyšetřit.  Pokud se u vás objeví obtíže, jako jsou výpadky zorného pole, slepé skvrny nebo bolesti očí, měli byste co nejdříve navštívit očního lékaře. Ačkoli mnoho očních onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu zraku, a je v jejich důsledku užitečné používat kompenzační zrakovou pomůcku, léčba může alespoň zmírnit jejich závažnost nebo zpomalit jejich postup.

Druhy zvětšovacích pomůcek

Vady zraku bývají velmi individuální, a to se týká i kompenzačních zrakových pomůcek, které existují v různých provedeních a variantách, díky čemuž poskytují pacientům pomoc přímo na míru. Každá kompenzační zraková pomůcka má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Vysvětlíme vám, jaké existují modely a jaké vlastnosti mají, a v části "Kompenzační zrakové pomůcky" získáte přehled o všech modelech, které ve Fielmann nabízíme.

Lupy do ruky a lupy na čtení

Lupy do ruky patří mezi nejjednodušší optické pomůcky, jejich použítí je velmi všestranné, jsou snadno přenosné a tudíž oblíbené na cestách, doma i na pracovišti.  Mají ale i své nevýhody, protože lupu je nutné přidržovat těsně nad čteným textem, ze kterého vidíte pouze malý výřez.

Speciálním typem lup do ruky jsou lupy na čtení, které jsou často o trochu širší a nabízejí tak příjemnější zorné pole. Lupy na čtení mohou být vybaveny také světlem, díky kterému můžete číst i za zhoršených světelných podmínek.

Lupy do ruky a lupy na čtení zvětšují 1 až 2 dvakrát.

Stojanové lupy

Stolní lupy se umísťují přímo na noviny či knihu a jejich výhodou je to, že je nemusíte neustále držet v ruce. Ke stolním lupám se prodávají také různé stativy a nástavce, pomocí kterých je možné vidět najednou i větší část textu. Stolní lupy nabízejí mnoho výhod při použití v běžném životě, ale jejich nevýhodou je, že z důvodu vyšší hmotnosti a větších rozměrů nejsou snadno přenositelné.

Stolní lupy umožňují zpravidla 1 až 2 násobné zvětšení.

Lupové brýle

Lupové brýle, kterým se říká také zvětšovací brýle, připomínají klasické brýle na čtení, které však nabízejí díky integrované lupě další zvětšení. Tyto brýle vám může na zakázku vyrobit optik a dodávají se s funkcí lupy pravé i levé straně (binokulární brýle s lupou) nebo pouze na jedné straně (monokulární brýle s lupou). Pokud však chcete vidět písmo zcela zřetelně, předpokládá se i zde malá vzdálenost mezi knihou a okem. Zorné pole je zde však ve srovnání s běžnou ruční lupou trochu větší.

Zvětšovací brýle se dodávají různě silné a nabízejí tak 2 až 12 násobné zvětšení.

Teleskopické brýle

Teleskopické brýle jsou kombinací běžných brýlí a kompaktního dalekohledu. Tyto brýle je možné používat zcela individuálně a tato varianta je tedy vhodná i pro osoby, které potřebují pomůcku na slabozrakost kombinovat s běžnou korekcí. V případě potřeby je možné umístit na čočky dioptrických brýlí kompaktní dalekohled, který umožní výrazné zvětšení směrem do dálky. Teleskopické brýle mají však jen velice malé zorné pole. Při používání teleskopických brýlí se také velice špatně odhadují vzdálenosti, a proto by se neměly používat za chůze. Jsou však velmi vhodné pro situace, kdy chcete jasně vidět nehybný předmět ve stabilní vzdálenosti, tedy například v kině, divadle nebo při sledování sportovních akcí.

Kromě teleskopických brýlí, které se skládají z dioptrických brýlí a nasazovacího dalekohledu, jsou k dostání také malé příruční dalekohledy, které je možné vzít v případě potřeby s sebou. Tato verze je daleko kompaktnější a nenápadnější než dalekohledové brýle, při používání je však nutné držet dalekohled neustále v ruce.

Teleskopické brýle a dalekohledy jsou velice výkonné a umožňují 2 až 12 násobné zvětšení.

Digitální lupy / čtecí zařízení

Digitální lupu je třeba ručně posouvat po textu, který chcete číst. Běžnou optickou lupu zde nahrazuje integrovaná kamera, která přenáší zvětšený obraz nebo text na vlastní displej tohoto zařízení. Digitální lupy jsou velmi výkonné, protože dokáží zobrazovaný obsah zvětšit až 20 krát. Manipulaci s digitální lupou lze usnadnit použitím přídavného stativu.

V případě velmi silné slabozrakosti je možné digitální lupu zakoupit s externí obrazovkou podobnou monitoru nebo televizi. Takovéto digitální lupy umožňují až 60 násobné zvětšení. Jsou zde různé možnosti propojení, díky kterým je možné elektronické lupy na čtení propojit s dalšími zařízeními, jako je například vaše vlastní televize či počítač, kde lze daný obsah zobrazit v odpovídajícím zvětšení.

Digitální kamerové lupy a čtecí zařízení jsou považovány za nejvýkonnější variantu zvětšovacích pomůcek, protože nabízejí 5 až 60 násobné zvětšení.

Co je při nákupu kompenzačních optických pomůcek důležité?

Pro dosažení optimálního výsledku by měly být zvětšovací pomůcky vybrány a nastaveny dle vašich konkrétních potřeb. Důležitou roli při výběru hraje také účel použití, pro který je optická pomůcka určena. Dále pak i požadované zvětšení, stejně jako co možná největší zorné pole.

1. Zvětšení

Při nákupu kompenzační zrakové pomůcky je nejdůležitějším kritériem výběru poskytované zvětšení. U ručních a stolích lup nebo lupových brýlí je zvětšení relativně malé, oproti tomu digitální lupy a čtecí zařízení dosahují velmi velkého zvětšení. Optik, optometrista či oční lékař vám poradí, jak velké zvětšení má pomůcka mít ve vašem konkrétním případě.

2. Ovládání

Zvětšovací pomůcky by měly mít uživatelsky příznivé ovládání odpovídající jejich účelu. Například pomůcka pro čtení večer vám poskytne nejlepší službu, když bude vybavena osvětlením, které se dá jednoduše zapnout a bude vám při čtení příjemné. Pro optimální zobrazení písma různých velikostí je praktické mít možnost nastavit míru zvětšení. Před nákupem si proto zjistěte, jaké uživatelské vlastnosti jsou pro vás důležité. V pobočkách Fielmann vám rádi s výběrem poradíme.

3. Komfort

Při rozhodování o tom, jakou optickou pomůcku si pořídíte, hraje významnou roli i komfort při jejich používání, který je třeba vždy brát v úvahu.  Například ruční lupy musíte držet neustále v ruce, což může především u starších lidí nebo při delším čtení způsobovat problémy. V takovém případě může být stolní lupa lepší volbou.

4. Flexibilita

Důležitým faktorem při volbě vhodné optické pomůcky je, zda je možné ji mít stále při sobě. Ruční lupy a lupy na čtení je možné mít stále s sebou, a tak si např. při nakupování pohodlně přečíst cenovky. Stolní lupy a čtecí zařízení jsou naopak určeny pro domácí použití, jelikož jejich velikost a hmotnost zřídkakdy umožňují jejich neustálé přenášení. Teleskopické brýle a samostatné dalekohledy je možné používat jak doma, například při sledování televize, tak i na cestách, pokud chcete pozorovat například vzdálenou krajinu.

Tipy ke každodennímu užívání zvětšovacích pomůcek

Zvětšovací zrakové pomůcky existují v různých provedeních, které je možné různě integrovat do vašich každodenních činností. Oční optici a optometristé v prodejnách vám poskytnou podrobné poradenství týkající se správného zacházení se zvětšujícími zrakovými pomůckami. Následně si můžete používání usnadnit a zpříjemnit také vlastními způsoby.

Osvětlení

Osvětlení je velmi důležitý faktor pro kvalitu vidění. Jasné studené světlo bývá obvykle optimální pro lepší rozpoznávání písmen.  V případě, že jsou vaše oči citlivé na světlo, zvolte zrakovou pomůcku s filtrem. To se týká především seniorů, pro které je možné zvolit kompenzační zrakovou pomůcku s ochranou proti oslnění.

Stativy a úchytky

Čtení s ruční lupou je jednoduché, ale v některých případech méně pohodlné, protože ji musíte celou dobu držet v ruce, což může být problém především v případě delších textů nebo knih. Stativy a úchytky usnadňují používání optických pomůcek, slouží k jejich uchycení, a tím zvyšují celkový komfort užívání. Vaše ruce navíc zůstávají volné pro další činnosti.

Čištění a péče o zvětšovací pomůcky

Optické pomůcky se používají každý den při mnoha různých činnostech, a proto se snadno ušpiní nebo se mohou poškrábat. Pravidelná péče a čištění jsou tedy velmi důležité pro co nejdelší zachování jejich funkčnosti.

Hrubší nečistoty je možné vyčistit hadříkem z mikrovlákna, stejně jako v případě brýlí. Na očištění objektivů, okulárů, čoček a displejů od prachu a nečistot se hodí speciální čisticí štětečky s měkkými štětinami.

Po vyčištění hrubších nečistot je vhodné dočistit optickou pomůcku speciálními prostředky na čištění, které nanesete přímo na čisticí hadřík,  kterým poté pomůcku jemně dočistíte.  Vždy používejte měkký hadřík, předejdete tak poškrábání. Zvlášť opatrně se musí čistit především čočky lup a ostatní optické pomůcky, které mají ochranou vrstvu nebo jinou povrchovou úpravu. Čisticí prostředek nikdy nenanášejte přímo na optickou pomůcku.

Příspěvky zdravotních pojišťoven

Zdravotní pojišťovny přebírají náklady na zvětšovací zrakové pomůcky v případech, pokud je kvalita zraku ovlivněna tak výrazně, že již nejsou každodenní činnosti bez této pomůcky možné. Dále je třeba dodat potvrzení od lékaře, které tuto potřebu potvrdí. Pokud budete mít toto potvrzení, tak za vás ostatní formality týkající se úhrady nákladů od pojišťovny vyřídíme na nejbližší pobočce Fielmann.

Zraková pomůcka však musí být v rámci úhrady nákladů přiměřená: v přídě běžné krátkozrakosti pojišťovna samozřejmě nepřevezme automaticky náklady na profesionální čtecí zařízení. V závislosti na vybraném modelu může dojít také k tomu, že pojišťovna vyplatí pouze příspěvek a vícenáklady budete muset uhradit sami.

Pár tipů na závěr

Potřeba zvětšující pomůcky může vzniknout v důsledku onemocnění očí nebo prostě s přibývajícím věkem. Existuje mnoho různých druhů a modelů, které vám pomohou v každodenním životě, jaký model se hodí přímo pro vás závisí na mnoha faktorech. Proto byste si vždy měli zvětšovací pomůcku vybírat a nastavovat s ohledem na vaše konkrétní potřeby. Využijte možnost odborné konzultace v pobočkách Fielmann. Zde si můžete také nechat změřit dioptrie, abyste přesně věděli, jakou pomůcku hledáte. Při správném výběru odpovídající pomůcky může na její nákup přispívat také zdravotní pojišťovna.

Další průvodci

Zde naleznete další ověřené informace týkající se brýlí. Naše články obsahují praktické rady, které vám pomohou při každodenním nošení brýlí.

Vhodné typy brýlí pro oválný tvar obličeje

Vhodné typy brýlí k hranatému tvaru obličeji

Oválný obličej