Průvodce: Jaké kontaktní čočky jsou pro mě ty pravé?

Ať už na běžné nošení, při sportu nebo na speciální příležitosti, kontaktní čočky jsou praktické, pohodlné a představují vhodnou alternativu k brýlím. Především však pro nováčky není otázka "Jaké kontaktní čočky vlastně potřebuji?" nijak jednoduchá, protože dnes je na trhu k dispozici velké množství různých produktů.


Naši odborníci ve Fielman vám rádi se vším poradí. Abyste si tedy mohli vychutnat veškeré výhody, které kontaktní čočky přinášejí, obrattě se na nás.  V tomto průvodci získáte přehled o tom, na co si máte při nákupu kontaktních čoček dát pozor.

Proč je tak důležité, vybrat si ty správné kontaktní čočky?

Kupte si kontaktní čočky online -  Zní to jednoduše a jednoduché to také je, pokud však víte, jaké kontaktní čočky si máte vybrat.  Pokud však zatím nemáte s kontaktními čočkami moc zkušeností, je dobré nejprve zjistit, jaké čočky budou nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Přitom hraje roli nejen to, jakou refrakční vadu chcete korigovat, ale také jak často a při jakých příležitostech chcete kontaktní čočky nosit a jaké vlastnosti vaše oči mají.

Zkrátka ke správnému výběru nestačí znát pouze velikost dioptrií. Abyste mohli kontaktní čočky používat i delší dobu zcela bez omezení kvality zraku a komfortu nošení, nechte si raději odborně poradit.

V našich pobočkách Fielmann poskytujeme poradenství v oblasti aplikace kontaktních čoček, což vám především pokud nemáte ještě s nošením kontaktích čoček žádné zkušenosti, při kterém zjistíme všechny důležíté parametry a hodnoty.  Podíváme se, zda jsou vaše oči k nošení kontaktních čoček vůbec vhodné a pokud ano, tak vám poskytneme vybrané čočky na vyzkoušení. Tak si budete moci vyzkoušet, jaké kontaktní čočky jsou pro vás nejvhodnější.

Potřebuji sférické, torické nebo multifokální kontaktní čočky?

U kontaktních čoček ( stejně jako u brýlí) je třeba nejdříve stanovit, jakou  refrakční vadu máte,  protože podle  toho pak přicházejí v úvahu různé kontaktní čočky. Jaký typ potřebujete?

Krátkozrakost nebo dalekozrakost

Pokud nevidíte ostře na dálku nebo na blízko, jsou vhodné takzvané sférické kontaktní čočky . Ve všech směrech mají stejný optický účinek a pomáhají také v případě vysokých dioptrických hodnot při zaostřování na jednotlivé předměty.

Presbyopie (stařecká vetchozrakost)

Flexibilita očí se zhoršuje již po třicítce, proto mají především lidé od věku 50 let problémy se zaostřováním na blízko. Pokud nevidíte ostře ani na dálku, mohly by pro vás být řešením multifokální kontaktní čočky  Ty fungují díky různému rozsahu vidění stejně jako multifokální brýle. Pokud vás zajímají kontaktní čočky s více rozsahy, je pro vás odobrné poradenství v oblasti konaktních čoček zcela nezbytné.

Astigmatismus

Pokud má člověk zdeformovanou rohovku, což je docela běžné, hovoříme o astigmatismu. Ten je možné kompenzovat pomocí torických kontaktních čoček.

I pokud znáte typ své refrakční vady a dioptrie, stejně byste si  měli  tyto hodnoty před nákupem kontaktních čoček znovu ověřit,  něboť během času se tyto hodnoty mohou měnit. U společnosti Fielmann je měření zraku zdarma ‒ sjednejte si termín v některé z našich poboček.

Objednejte si kontaktní čočky u společnosti Fielmann online

Kontaktní čočky si můžete u společnosti Fielmann kdykoliv objednat pohodlně na e-shopu.

Jsou pro mne lepší měkké nebo tvrdé kontakní čočky?

Odpověď na otázku "Jaké kontaktní čočky vlastně potřebuji?" jde ruku v ruce s rozhodováním, zda si pořídíte měkké nebo tvrdé kontaktní čočky. Měkké čočky jsou díky elastickému materiálu velice flexibilní a nemáte téměř pocit cizího tělesa v oku, rychle si na ně zvyknete. Tvarově stabilní kontaktní čočky - kterým se hovorově říká také "tvrdé" kontaktní čočky - jsou menší, pevnější a často propouštějí více kyslíku. Oba druhy čoček mají své výhody a také nevýhody - především z hlediska doby zvykání si na ně, snášenlivosti a propustnosti pro kyslík do oka.

Jaké kontaktní čočky jsou pro vás nejvhodnější, závisí na různých vlastnostech vašeho oka. Při rozhodování se proto spolehněte na rozsáhlé zkušenosti našich expertů na kontaktní čočky. Při výběru vhodný čoček zohlední i vlastnosti vašeho oka a slzného filmu. Při nákupu kontatních čoček jsou důležité níže uvedené pokyny:

  • V případě výrazného zakřivení ploch rohovky se zpravidla lépe hodí tvrdé kontaktní čočky, protože ty se lépe individuálně upraví dle dané refrakční vady.

  • Dlouhou dobu byly tyto tvrdé kontaktní čočky lepší volbou v případě velmi suchého oka, protože čočky zde plavou v slzném filmu a potřebují méně kapaliny. Kromě toho přivádějí k oku optimální množství kyslíku a méně ho vysušují. V současnosti vyráběné měkké kontaktní čočky nabízejí však stejné výhody a jsou stejně tak vhodné i pro syndrom suchého oka.

  • Co se týká  nasazování a vyjímání , to lze jak u měkkých tak i tvrdých čoček zvládnout s trochou cviku zcela bez problémů. Měkké kontaktní čočky jsou ale obecně lépe snášeny a z důvodu krátké doby přivykání je možné je používat i jako náhradu za brýle.

  • Chcete používat kontaktní čočky při sportu? Měkké kontaktní čočky sedí z důvodu svého průměru a své flexibility v oku většinou pevněji než tvrdé kontakní čočky.

Měkké kontaktní čočky se liší dle doby používání, existují jednodenní, dvoutýdenní a měsíční kontaktní čočky. V další části se dozvíte, jaká varianta je pro vás nejlepší.

Mám si zvolit jednodenní, dvoutýdenní nebo měsíční kontaktní čočky?

Tvrdé kontaktní čočky můžete používat většinou delší dobu, naopak  u měkkých čoček máte zase na výběr mezi různými délkami jejich používání. Například naše kontaktní čočky Atrea si můžete zakoupit jako jednodenní či měsíční kontaktní čočky. Jaké kontaktní čočky budou vašim potřebám nejlépe vyhovovat, závisí také na tom, jak často a jak dlouho chcete čočky nosit.

Jaké výhody mají jednodenní čočky?

Jednodenní čočky jsou produkt na jedno použití.  To znamená, že je můžete nosit po dobu jednoho dne a poté je vyhodit (likvidace čoček). Pokaždé použijete nové čočky a nemusíte si - když nepočítáme mytí rukou před a po nasazení - dělat žádné starosti s čištěním čoček a péčí o ně. Z tohoto důvodu jsou denní čočky velice hygienické a praktické.

Chcete používat kontaktní čočky pouze občas, při sportu, na dovolené nebo při slavnostních příležitostech a ptáte se: "Jaké čočky vlastně potřebuji?" V tomto případě jsou pro vás denní čočky ideální volbou, protože se s nimi velice snadno manipuluje.

Kdy má smysl zvolit si měsíční nebo čtrnáctidenní čočky?

Měsíční čočky jsou vhodnou alternativou pro všechny uživatele, kteří nechtějí či nemohou používat jednodenní kontaktní čočky. Skvěle se hodí pro delší a častější užívání. Pokud chcete například používat čočky v práci jako náhradu za brýle, doporučujeme sáhnout po měsíčních čočkách, protože ty budou pravděpodobně z dlouhodobého hlediska cenově výhodnější než jednodenní čočky.

Měsíční čočky můžete používat během dne až po dobu čtyř týdnů resp. 30 dní, a proto je velice důležité pečlivé čištění a péče o čočky. Pokud se ve vašich očích tvoří větší množství usazenin, je lépší sáhnout raději po dvoutýdenních čočkách, protože ty jsou příjemnější na nošení. Nosit je můžete po dobu 14 dnů a až poté si vzít nové.

Prostředky na péči o kontaktní čočky, které jsou nezbytné pro pravidelné čištění a desinfekci můžete rovněž zakoupit u Fielmann na pobočkách nebo si je objednat online.

Vyhledejte si své kontaktní čočky u společnosti Fielmann

Pokud stále si stále nejste jisti s odpovědí na otázku: "Jaké kontaktní čočky jsou pro mne vhodné?", využijte rozsáhlé odborné znalosti našich odborníků. Sjednejte si schůzku na některé pobočce Fielmann. Pokud jste si již vybrali ty práve kontaktní čočky, můžete si je pohodlně objednávat v našem e-shopu.

Průvodce světem kontaktních čoček: Často kladené otázky (FAQ)