Astigmatismus (nerovnoměřné zakřivení rohovky) - jednoduché vysvětlení
Zní to sice nebezpečně, ale má to téměř každý! Naše rohovka není od přírody perfektně zaoblená a kulatá, a proto máji téměř všichni lidé alespoň lehkou formou astigmatismu.
Astigmatizmus znamená doslova "bezbodovost". U lidí, u kterých se tato častá forma refrakční vady vyskytuje, je rohovka oka zdeformovaná. Říká se tomu nerovnoměřné zakřivení rohovky. Méně často je příčinou astigmatismu zakřivená oční čočka. Výsledek je však stejný: odlišné zakřivení vede k tomu, že se horizontálně dopadající světelné paprsky lámou jinak než vertikálně dopadající světelné paprsky. Paprsky světla se tak nesejdou v jednom ohnisku. Namísto toho vzniknou dvě ohniskové linie, které vypadají jako dvě úsečky. Astigmatismu se také říká cylindrická oční vada.
Astigmatismus znamená doslova "bezbodovost". U lidí, u kterých se tato častá forma refrakční vady vyskytuje, je rohovka oka zdeformovaná. Říká se tomu nerovnoměřné zakřivení rohovky. Méně často je příčinou astigmatismu zakřivená oční čočka. Výsledek je však stejný: odlišné zakřivení vede k tomu, že se horizontálně dopadající světelné paprsky lámou jinak než vertikálně dopadající světelné paprsky. Paprsky světla se tak nesejdou v jednom ohnisku. Namísto toho vzniknou dvě ohniskové linie, které vypadají jako dvě úsečky. Astigmatismu se také říká cylindrická oční vada.
Zakřivení ploch rohovky (astigmatismus) bez torických brýlových čoček
Zakřivení ploch rohovky (astigmatismus) s torickými brýlovými čočkami
Lehkou formu astigmatismu často vůbec nevnímáme. Až při silnější formě astigmatismu vidíte vše - na blízko a na dálku - neostře a rozmazaně. Při výskytu těchto příznaků byste měli vyhledat očního lékaře nebo Vyhledat očního optiku.
Cylindrická oční vada je - stejně jako krátkozrakost a dalekozrakost – odchylka Struktura oka, která vede ke zrakové vadě. Velice často mají lidé nosící brýle - tedy lidé s krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo vetchozrakostí - také cylindrickou oční vadu. Jinak řečeno: pokud špatně vidíme, nejsou "viníky" pouze lomivost čočky a délka oční bulvy, ale přispívá k tomu také tvar a zakřivení rohovky.
Ještě něco:
Věděli jste, že brýlové čočky korigující cylindrické oční vady existují již více než 170 let? Byly vynalezeny v roce 1841 ve Filadelfii.
Zakřivení ploch rohovky je většinou vrozené. Běžný astigmatismus (astigmatismus regularis) zjistí oční lékař či optometrista během normálního Stanovení dioptrií (měření zraku). Začíná se objektivním určením předběžných dioptrií, které se naměří na autorefraktometru. Během subjektivního stanovení počtu dioptrií prověří optometrista dioptrické hodnoty pomocí zkušebních obrub nebo foropteru a stanoví také přesnou axiální polohu zakřivení rohovky.
Ať již měření proběhne u lékaře nebo v oční optice, zákazník pak na receptu nebo na předpisu na brýle nalezne výsledky v ne příliš srozumitelné formě, která laikovi připomíná spíše hieroglyfy. Například je zde napsáno: "cyl -1,0 A 85°". To znamená korekci cylindru ve výši jedné dioptrie v poloze osy 85 stupňů.
Zpravidla se astigmatizmus upravuje torickými Brýlové čočky. To jsou brýlové čočky, které mají v jedné axiální poloze (tzv. hlavním řezu) jistý účinek (např. upravují krátkozrakost) a ve druhém hlavním řezu mají odlišný účinek (vyrovnávají zakřivení rohovky). Astigmatismus lze korigovat také Torické kontaktní čočky.
Někdy mohou vzniknout deformace rohovky také jako jizvy po úrazu nebo onemocnění. Pak hovoříme o nepravidelném astigmatismu (astigmatimus irregularis).